PRASA O NAS

 

Gazeta Pomorska - środa 14.03.2012

Sukces Targów Edukacyjnych i Pracy w Świeciu

Autor: Andrzej Bartniak

Aby nie było tak tłoczno, organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku stoiska pojawią się także w holu hali (fot. Andrzej Bartniak)

 

Zwiedzający byli pod wrażeniem mnogości stoisk, a wystawcy nie mogli wyjść z podziwu obserwując płynący tłum młodzieży. Czwarta edycja Świeckich Targów Edukacyjnych i Pracy okazała się w pełni zasłużonym sukcesem.

Swoją ofertę zaprezentowało aż 72 wystawców. W zdecydowanej większości oferta skierowana była do stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej lub wyższej. Informacje na temat proponowanych kierunków można było zaciągnąć u przedstawicieli prawie wszystkich uczelni w Polsce północnej. - Na tej liście zabrakło tylko UMK w Toruniu - ubolewa Tomasz Keller, prezes Vistula-Park Świecie i zarazem jeden z organizatorów. - To dziwne, zważywszy na popularność tego uniwersytetu wśród młodych ludzi.

Okazji do zareklamowania się nie zaprzepaściła za to Akademia Zdrowia z Bydgoszczy, oferująca szeroką gamę kursów zawodowych i szkół policealnych. - Pojawianie się w takich miejscach służy budowaniu marki - tłumaczy Arkadiusz Grochowski, specjalista do spraw marketingu AZ. - Udaje się to zwłaszcza na tak udanych imprezach jak ta, gdzie liczba zwiedzających idzie w tysiące - podkreśla. - Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że w Świeciu mogą być tak dobre targi, o których śmiało można powiedzieć, że przeskoczyły te organizowane w Bydgoszczy w hali Zawiszy.

Aby zwrócić na siebie uwagę, w stoisku Akademii można było sobie zrobić za darmo manicure. Kilka dziewczyn z tego skorzystało. - Odważny chłopak nie znalazł się ani jeden, co nadal jest regułą małych miejscowościach - zauważa Grochowski.

Musimy się pokazywać

Zupełnie inna atmosfera panowała przy stoliku Zespołu Szkół Mechanicznych w Grudziądzu. Żadnych "fajerwerków”. Można było za to liczyć na rzeczową rozmowę ze Sławomirem Miecznikowskim, wicedyrektorem ZSM, który również był pod wrażeniem rozmachu, z jakim przygotowano targi. - Ponad połowę naszych uczniów stanowi młodzież spoza Grudziądza - zaznacza. - To z kolei oznacza, że nie możemy lekceważyć żadnej możliwości pokazywania się na zewnątrz. Do tej pory bazowaliśmy na wizytach naszych nauczycieli w okolicznych gimnazjach, ale taka forma docierania do młodych ludzi też przynosi efekty.

Z pewnością najweselej było przed banerem zachęcającym do złożenia papierów w I LO w Świeciu. Przez dobre dwie godziny licealistki podskakiwały w tańcu. Za najefektowniejszą prezentację konkursowa komisja uznała ekspozycję Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.

Nigdzie nie jest tak tanio

Organizatorzy nie podejmują się oszacowania, ile osób przewinęło się wczoraj przez halę widowiskowo- sportową. Z pewnością ponad dwa tysiące osób. W czym tkwi tajemnica powodzenia targów w Świeciu? - Sądzę, że są trzy czynniki: niski koszt uczestnictwa, szkoły wyższe płacą tylko 100 zł, pozostali pokazują się za darmo - wylicza Keller. - Niż demograficzny, zmuszający do zabiegania o uczniów i studentów oraz osobiste zaangażowanie pozostałych organizatorów.

Źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120315/INNEMIASTA12/120319514

VISTULA NEWS - Marzec 2012 r. - s. 20-21

Naciśnij na poniższe miniatury!!!

       

 

Express Świecie - 28.04.2009

Wyszli naprzeciw uczniom

Celem imprezy była nie tylko prezentacja szkół, ale też możliwość kontaktu z różnymi firmami

Barbara Winowiecka, Wtorek, 28 Kwietnia 2009

Wczoraj w hali sportowo-widowiskowej w Świeciu po raz pierwszy zorganizowano Targi Edukacyjne i Pracy. Oferty wystawców cieszyły się dużym zainteresowaniem.

                                                                  Wczorajsze targi cieszyły się sporą popularnością. Fot. Marek Wojciekiewicz

Inicjatorami przedsięwzięcia byli doradcy zawodowi: Anna Bohdziewicz, Izabela Kulczyk i Sebastian Glaziński oraz Marta Pożoga, a także szefowie hali sportowej.

- Pomysł ten wynikł z potrzeby, jaką już od dawna zgłaszała nam młodzież. Chcieliśmy zaprezentować im ofertę edukacyjną szkół nie tylko ze Świecia, ale całego regionu - informuje Anna Bohdziewicz. - Ponadto, oprócz placówek edukacyjnych, wystawiają się tu też instytucje pośrednictwa pracy i różnego rodzaju firmy. Łącznie prezentuje się 27 wystawców.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, chociaż są to w naszym mieście pierwsze tego typu targi, to na pewno nie ostatnie.

- Zamierzamy organizować je cyklicznie co roku - dodaje Anna Bochdziewicz.

A zainteresowanie młodzieży było naprawdę duże. Na imprezę przybyli uczniowie niemal z całego powiatu.

Największe wrażenie zrobiło na młodych stanowisko technikum leśnego oraz pokaz sokołów Fot. Marek Wojciekiewicz

- W takich targach uczestniczę po raz pierwszy. Muszę powiedzieć, że jest tu wiele ciekawych ofert. Być może z jakiejś skorzystam – podkreśla Anita Bogun z Gimnazjum w Jeżewie. - Najciekawsze było, według mnie, stanowisko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu. Ze wszystkich wzięłam jednak sporo ulotek i ostateczną decyzję, do której szkoły złożę dokumenty, podejmę w domu razem z najbliższymi.

Wiele uwagi młodzi ludzie poświęcili również Technikum Leśnemu w Tucholi. Głównie dlatego, że wystawcy oprócz pokazów multimedialnych i folderów informacyjnych, prezentowali również zwierzęta. Było można zobaczyć chociażby sokoły.

- Uważamy, że organizowanie takich pokazów jest bardzo dobrym pomysłem. Daje możliwość zapoznania się młodzieży z różnymi placówkami - komentuje Lucyna Chylewska, nauczycielka z Technikum Leśnego. - Jeśli chodzi o naszą szkołę, to chcemy przede wszystkim docierać do tych osób, których interesuje praca leśnika.

Oprócz typowych informacji, młodzi mogli również otrzymać gadżety placówek. Chętnych na koszulki, czapeczki, kubki i długopisy nie brakowało.

- Uważam, że mamy ciekawie przygotowane stoisko. Pokaz multimedialny i film mają przybliżyć wszystkim naszą placówkę - wyjaśnia Mirosław Sejkowski z Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu. - Warto też wspomnieć, że u nas można uczyć się w zawodach takich jak: ekonomista, informatyk, logistyk, hotelarz, geodeta, czy technik ochrony. Są to więc specjalności, które na rynku pracy mają duże wzięcie.

Honorowy patronat nad I Świeckimi Targami Edukacyjnymi i Pracy objęli Burmistrz Miasta Świecia i Starosta Powiatu Świeckiego.

Źródło: Express Świecie z dnia 28.04.2009

Trzydzieści szkół w jednym

Tekst i fot. Andrzej Bartniak

Kuleje u nas doradztwo zawodowe - ubolewa Barbara Kłódkowska, nauczycielka Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy. - Młodzież często pyta, co będę mógł robić po tej szkole? Nie wiedzą, bo nikt im nie powiedział. Tę lukę próbują wypełnić organizatorzy Targów Edukacyjnych i Pracy.

Chętnych do pogłaskania sokoła nie brakowało

- Jestem przekonany, że takie imprezy są bardzo potrzebne - podkreśla Sebastian Glaziński, jeden z organizatorów. - Szczerze mówiąc, zastanawiałem się, dlaczego nikt wcześniej nie wpadł na to, aby przygotować podobne targi?  W godzinę młodzież może zapoznać się z ofertą ponad 20 szkół różnych szczebli. Jestem przekonany, że wielu może pomóc to w wyborze tej właściwej.
Rzeczywiście tak było. Jednym z tych, którzy na wczorajszych targach, które odbywały się w świeckiej hali, znaleźli swoją wymarzoną szkołę, był Sebastian Schmidt. - Moją największą pasją są konie - mówi uczeń Gimnazjum nr 1 w Świeciu. - Mój wujek ma stadninę i dzięki temu miałem okazję dobrze poznać te zwierzęta. Okazuje się, że w Zespole Szkół Drzewnych w Bydgoszczy powstał nowy kierunek - hodowla koni. To coś dla mnie.
Oczywiście takich przypadków było niewiele. Z pewnością jednak młodzież świeckich szkół miała unikalną możliwość zorientowania się, co proponują placówki spoza Świecia. Było w czym wybierać. Wystawcy starali się zaprezentować z jak najlepszej strony. Chyba największy tłok panował przed ekspozycją Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, a to za sprawą zwierząt, które przywieźli ze sobą. Szczególne wrażenie robiły sokoły.
Z uwagą spotkała się także oferta Zespołu Szkół Handlowych z Bydgoszczy, który promował szkoły odzieżowe. - Wiele razy padało pytanie, co ja będę robił po tej szkole - mówi Barbara Kłodkowska. - Wielu utożsamia "odzieżówkę” z zawodem szwaczki. To błąd wynikający z niedoinformowania. Ukończenie takiej szkoły może być pierwszym krokiem do pracy w takich zawodach jak: projektant, kostiumolog, fotograf mody, dziennikarz mody itd.

Źródło: Gazeta Pomorska z dnia 28.04.2009

I po Targach...

Celem imprezy było zaprezentowanie oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych   z całego regionu, promocja zatrudnienia i możliwość kontaktu z instytucjami pośrednictwa pracy młodocianych, a także firmami, poszukującymi pracowników już na tym etapie kształcenia.

Współorganizatorami Targów byli doradcy zawodowi: Sebastian Glaziński, Izabela Kulczyk i Anna Bohdziewicz oraz Hala Widowiskowo-Sportowa w Świeciu.

W targach udział wzięły szkoły ponadgimnazjalne z Bydgoszczy, Grudziądza, Tucholi, Grubna oraz wiele placówek z powiatu świeckiego, co pozwala wierzyć, że oferta edukacyjna będzie atrakcyjna dla każdego ucznia.

Targi cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród młodzieży, szczególnie oblegane okazało się stanowisko promujące zawód DJ dyskotekowego.

Burmistrz Tadeusz Pogoda poparł propozycję i ideę organizowania tego rodzaju targów. Podziękował za wykazanie inicjatywy współorganizatorom.

Gościem Targów był m.in. poseł Eugeniusz Kłopotek, który tego dnia był również zaproszony na spotkanie Komisji Rolnictwa.  Wspominał czasy kiedy on sam kończył jedną z wystawiających się  szkół.

Mamy nadzieję, że okazały się one pomocne w sprecyzowaniu oczekiwań młodych ludzi oraz zakreśleniu perspektyw w kontekście  przyszłej pracy.

Organizatorom dziękujemy!

Renata Fluder-Bielawska - Rzecznik prasowy UM

Źródło: www.um-swiecie.pl z dnia 28.04.2009